Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık Zarı Muayenesi 

 
kızlık-zari-dikimi-ankaraÇoğu zaman hastalarımız yoğun bir endişe ve kaygı ile kızlık zarı muayenesi için gelirler. Tam bir ilişki olmasa da hafif kanamanın olması şüphesiyle pek çok genç bayan bekareti ile ilgili kesin emin olmak ister. Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada dış dudaklar yavaşca kenarlara itilerek yapılır. Bu konuda spesifik çalışan hekimler tarafından yapıldığı sürece kızlık zarı asla zarar görmez. Kızlık zarı muayenesi bulguları hastaya net olarak kağıt üzerinde çizilerek bilgi verilir.

Tarif edilirken örneğin saat 7 hizasında bir adet yırtığınız var şeklinde anlatılır. Hiç cinsellik yaşamasa da bazen bisiklet kazası veya başka sporlar sonrası da kızlık zarı yırtık veya zedelenmesi ile hastalarımız başvurabiliyor. Ankara’da kliniğimizde yapılan kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarı ile kaygılarından kurtulabiliyor veya kızlık zarı dikimi yapılabiliniyor ve sonraki ilk ilişkisinde kanama olup olmayacağından tam emin olabiliyor.

Kızlık Zarı Ankara

 
Kızlık zarı  vajen girişinin hemen 1-2 cm gerisinde bulunur. Kadınlarda doğuştan gelen bir doku  artığıdır. Hemen vajen girişinde bulunduğundan kadınlarda bekaret göstergesi olarak kabul edilir.

Hastalarımız kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı dikimi için başvurmaktadırlar. Aynı gün işlem sonrası bir süre  dinlendirildikten sonra evlerine gönderilmektedirler.

Kızlık zarı muayenesi hiçbir alet kullanmadan sadece gözle bakılarak yapılabilen ağrısız bir muayenedir.Muayenede küçük dudaklar hafifçe yanlara doğru ittirilir ve dış dudaklar yavaşça dışarı doğru çekilerek yapılır. Tecrübeli ellerde muayene sadece birkaç saniye sürer. Birçok genç kız daha önce yaşadığı bazı şüpheli olaylardan dolayı kızlık zarı hakkında kafasında birçok soru işareti ile yıllarca yaşar. Bu rahatsızlıktan kurtulmanın tek yolu kızlık zarı muayenesini bir an önce olmaktır.

Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olmak üzere iki türlüdür:

 
Geçici  kızlık zarı dikimi: Bu işlemde çok ince ve yumuşak iplikler kullanılarak vajen girişini daraltan bir dikiş atılır. Bu şekilde cinsel ilişki sırasında kanama sağlanır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi: Uzun süreli bir kalıcılık sağlar. Kalıcı kızlık zarı dikimi iyileşme süreci 30-45 gün arasıdır. Bu yüzden cinsel ilişkiden 1-2 ay önce yapılmalıdır.

Her iki kızlık zarı dikim yöntemi de tecrübeli ellerde yapıldığı takdirde başarı şansı yüksektir. Kızlık zarı dikimi sonrası hastanın kendi özbakımı ve kurallara dikkat etmesi bu başarıda etkilidir.

Kızlık zarı muayenesi ne amaçla yapılır?

 
Kızlık zarı muayenesi bir kişinin halen bakire olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan özel bir jinekolojik değerlendirmedir.

Tarafımıza yalnız başına veya çift olarak kızlık zarı muayenesi amacıyla başvuran kişilerin öyküleri alınıp hymen muayenesini hangi amaçla istedikleri sorulduğunda değişik cevaplar alınmıştır. Bunlardan en sık olanları:

  • Arkadaşımla ilişkiye girdim, tam bir şey anlamadım, bir şey olup olmadığı konusunda kesin bilgi almak istiyorum.
  • İlk gece (gerdek gecesi) sonrasında kanama gelmedi, durumu merak ediyoruz. Maalesef ülkemizde halen ilk gecede “çarşaf gösterme adeti” yaygın olarak uygulanmaya devam etmektedir.
  • Masturbasyon hafif kanamam oldu, acaba kızlık zarıma zarar vermiş olabilir miyim?
  • Küçükken, yıllar önce bir taciz yaşadım, hala içimdeki tereddüdü aşamadım, artık emin olmak istiyorum.
  • Sandalyeden (veya yüksek bir yerden) düşerek apış aramı çarptım, hafif kanamam oldu, kontrol olmak istiyorum.
  • Kız arkadaşımla (veya eşimle) ilk cinsel deneyimimizi yaşadık ama hiç kanaması olmadı, merak ettik, kontrol olup bilgi sahibi olmak istiyoruz..
  • (Küçük bebek için) Çocuk uzmanımız kızımızın kızlık zarının kapalı olabileceğinden şüphelenip bir jinekoloğun görmesini istedi. (Ebeveynler)
  • Adli vakalarda açılan davalar (Kişinin zorla veya istemli bir şekilde ilişkiye girip girmediğinin anlaşılması amacıyla)
  • Vajinismus ve ağrılı cinsel birleşme (disparoni) durumlarında anatomik-patolojik bir durumun olup olmadığını görmek maksatlarıyla kızlık zarı muayeneleri yapılabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

 
Pek çok hastamızdan aldığımız mail ve telefonlar arasında: “Kızlık zarı nasıl yırtılır, kızlık zarı dikimi nasıldır, kızlığı diktirme kolay mıdır, zar dikimi zor bir işlem midir, bekaret onarımı bütün jinekolog doktorlar tarafından yapılır mı, kızlık zarı dikimi kesin ve garantili çözüm olur mu” gibi sorular bulunmaktadır.

Günümüzde pek çok genç kız veya evlenmemiş kadın yaşadığı talihsiz bir cinsel deneyim sonrasında son çare olarak kızlık zarı onarımı ameliyatlarını yapan jinekolog muayenehanelerinin yollarına düşmektedir.

Yine genital bölgeye alınan darbeler ve masturbasyon sırasında aşırıya kaçılması durumlarında da kızlık zarı zarar görebilir.

Ayrıca istenmedik şekilde küçüklükte veya genç kızlıkta yaşanılan taciz ve tecavüzler sonucunda da kızlık zarı yırtılabilmektedir.

Tüm bu durumlarda kızlık zarı diktirme yani “bekaret tamiri” (bekaret onarımı) yapılabilir. Bu tür ameliyatların kişilerin psikolojileri üzerinde de pozitif etkileri bulunmaktadır. Nitekim pek çok genç kız bakire olmadıklarından ötürü evlenmeyi asla düşünememekte, hatta sağlıklı flört arkadaşlıkları kurmaktan bile çekinmektedir.

Kızlık zarı latince’de “hymen (himen)” olarak geçmektedir.  Kızlık zarı diktirme işlemine de “himenoplasti (hymenoplasty)” ya da”hymenorraphy” operasyonu isimleri verilmektedir.

Kızlık zarı tam olarak nerededir?

 
Kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yer almaktadır. Dışarıdan yaklaşık olarak 2-3 cm kadar içeride yerleşmiştir.

Kızlık zarı dikilmesi operasyonu hangi hekimler tarafından yapılmalıdır?

 
Kızlık zarı dikilmesi operasyonu bu bölgenin anatomik yapısını iyi bilen ve himenoplasti operasyonu konusunda deneyimli jinekolog hekimler tarafından yapılması gereken işlemlerdir.

Herkese kızlık zarı diktirme (bekaret onarımı) operasyonu yapılabilir mi?

 
Evet.  Her türdeki vajina ve kızlık zarı yapısına sahip kişilere kızlık zarı diktirme (himenoplasti) operasyonu yapılabilir.

Kızlık zarı diktirme için daha önceden ne kadar veya ne zaman ilişki olduğunun önemi yoktur. Hatta doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir.

Kızlık zarı “esnek” yapıda olan kişilerde de kızlık zarı dikilmesi işlemi yapılabilir mi?

 
Evet. Halk arasında kızlık zarı “esnek” olan durumlarda yani kızlık zarının ince kenarlı ve girişe müsait olması durumunda dahi yapılan ameliyatlar sonucunda, ilk ilişkide kanamanın gelmesi sağlanabilir. Bazı kişilerde kızlık zarı geride olarak tabir edilen bir durumdur.

Kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?

 
Hayır. Siz söylemedikçe önceden kızlığın dikilmesi operasyonunun yapıldığı anlaşılmaz.

Ancak burada tek istisna durum vardır; o da bir jinekolog tarafından kızlık zarı muayenesi muayene olmak..  Çünkü kızlık zarının dikildiği (tamir edildiği) ancak bir jinekolog veya adli tabip tarafından yapılan jinekolojik muayene ile anlaşılabilir.

Uzun vadeli kızlık zarı dikimi nedir? Kalıcı kızlık zarı dikimi için flep yöntemi  “Flep” doku kaydırma anlamına gelmektedir.

Vajina duvarından alınan parçalar (“vajinal flebler”) ile yani doku kaydırarak ilk cinsel ilişkide kanamanın gelmesi sağlanabilir. Bu şekilde ilk ilişkide kanama gelmesi sağlanabilir. Bu tür ameliyatlara da “kızlık zarının flep yöntemi ile dikimi” veya “flep operasyonu” adı verilmektedir. Uygun vakalarda uzun süreli kalıcı olma özelliği vardır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi nedir? Kızlık zarı dikimi öncesi ve sonrası

Kızlık zarının yırtılan kenarları kesilerek yeniden bir araya getirilebilir. Buna mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi adı verilmektedir. Bu yöntemle de kızlık zarı kalıcı olarak onarılmaktadır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi flep yöntemine göre daha üstündür ve daha başarılıdır. Ancak bu konuda tecrübe gerektirir.

Kızlık zarı dikiminde kesin ve garantili çözüm ameliyatı yapan hekimin mikrocerrahi becerisi ile paralel seyretmektedir.